Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 932 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rodzina Boczek

środa, 11 sierpnia 2010 22:05

Arnold Boczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skocz do: nawigacji, szukaj
Arnold Boczek
Dariusz Gnatowski.jpg
Pierwszy odcinek Wiara czyni cuda
Grany przez Dariusz Gnatowski
Informacje
Imię i nazwisko Arnold Leoncjo Jan Boczek
Przydomek Grubas
Erosoman
Świnia
Parobas
Wikicytaty
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Arnolda Boczka

Arnold Boczek, właśc. Arnold Leoncjo Jan[1] Boczek (ur. 8 marca[2] lub 25 maja 1964 na wsi pod Elblągiem[3]) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. W rolę tę wcielił się Dariusz Gnatowski.

Spis treści

[ukryj]
//<![CDATA[ if(window.showTocToggle){var tocShowText="pokaż";var tocHideText="ukryj";showTocToggle();}//]]>

Biografia [edytuj]

Boczek jest leniwym, otyłym i ociężałym umysłowo i fizycznie człowiekiem, który z Ferdkiem dzieli zamiłowanie do piwa, jednak często okazuje się sympatycznym i uczciwym człowiekiem (wywnioskować to można po tym, że w jednym z odcinków hojnie obdarowywał sąsiadów i pomagał im, co wzbudziło podejrzliwość Mariana Paździocha i Ferdynanda Kiepskiego, gdyż według nich nie można być życzliwym bezinteresownie). Jest wielkim fanem baletu mongolskiego. Ma wykształcenie niepełne zawodowe. Kiedyś mieszkał na wsi. W przeszłości miał być zawodowym tancerzem baletowym, pobierając nauki w prestiżowej francuskiej szkole, ale pod wpływem zapachu i smaku kiełbasy porzucił to zajęcie[4]. Pracuje w rzeźni należącej do firmy „Mięchopol" (odcinek „Ciemna randka") i lubi tłuste potrawy (w tym boczek), popijane alkoholem. Nie ma powodzenia u płci przeciwnej. Jest nadzwyczaj łatwowiernym i niezbyt mądrym człowiekiem, który zawsze nabiera się na pomysły sąsiadów. Bardzo często używa hasła "w mordę jeża" lub rzadziej "w dupę węża". Ma rodzinę składającą się z matki (Barbara), brata (Pawełek) i siostry (Wioletka) oraz ojca Wiesława (nie pojawił się w serialu, być może nie żyje), którzy tak jak on uwielbiają jeść oraz są również otyli[5]. Ma również szwagra, który pracuje na budowie[6]. Jego babcia miała na imię Genowefa[7]. W jednym z odcinków [8] Boczek mówi, że ma żonę („Żona mi «futro», a ja jej na to, że jutro"). W odcinku „Wiara czyni cuda" sąsiedzi, słysząc okrzyki, jednomyślnie mówią, że to u Boczków[9]. Przez pozostałą część serialu wątek żony nie jest podtrzymany, uznaje się, że Boczek nie ma żony.

Według zaś najprawdopodobniej wymyślonej przez Paździocha (lub, co mniej prawdopodobne, przez samego Boczka) historii, miał on być sierotą. Jako niemowlę znaleziono go w papierowym worku po cemencie u progu domu Tesaliniczanek Bosych w Ciechanowie[10].

W PRL Boczek odbył służbę w wojskach chemicznych Ludowego Wojska Polskiego[11]. Drugie imię Boczka to Leoncjo, a trzecie Jan[12]. Arnold nie korzysta z toalety na górze, ponieważ u niego straszy[13]. Nie cieszy się sympatią sąsiadów (dawniej owszem) – często obiecuje: moja noga więcej tu nie postanie, aż do śmierci – jednak często zmienia zdanie. Boczek kradnie żarówki i papier toaletowy ze wspólnej toalety[14], a nikt nie może się połapać, że to on[15]. Według Mariana Paździocha, Boczek za czasów PRL był tajnym współpracownikiem SB, pod pseudonimem Grubas[16]. W 319 odcinku okazało się że jest on tylko wymysłem lokatorów.

W pierwszych odcinkach Boczka przedstawiono jako niemiłego, kłótliwego człowieka, oprócz tego przypominał stereotypowego harleyowca.

Jego ulubioną kiełbasą jest "krakowska podsuszana" (tak powiedział Ferdek w odcinku 95).

Rodzina [edytuj]

 • Boczkowa - matka
 • Pawełek - brat
 • Wioletka - siostra

Oprócz najbliższej rodziny Arnold Boczek posiada wielu krewnych, nawet z USA.

Linki zewnętrzne [edytuj]

Przypisy

 1. Imię z bierzmowania.
 2. Odcinek Kalendarz.
 3. Odcinek Bob.
 4. odcinek Mamut
 5. odcinek Gość w Dom – nie ma kołaczy
 6. Odcinki: Gumowy interes i Kiepski magnes
 7. Odcinek Śmierć i Ferdynand.
 8. Odcinek "Rolki, czyli total gigant"
 9. Prawdopodobna wersja mówi, że zwrot „u Boczków" mógł być także skrótem myślowym - jako drugą osobę (nie żonę!) przedstawia się kolegę Boczka, prawdopodobnie mieszkającego u Arnolda (kolega został wymieniony w napisach końcowych)
 10. Odc. Buty z Kalkuty
 11. Odcinek W kamasze
 12. odcinek Bo dziś Andrzeja
 13. Odc. Wrota piekieł.
 14. odcinek Rachunek sumienia
 15. odcinek Golaska
 16. odcinek Lista Mariana

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Rozalia Kiepska

środa, 11 sierpnia 2010 22:04

Rozalia Kiepska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Rozalia Kiepska
Krystyna Feldman2.jpg
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Ostatni odcinek Lista Mariana
Grany przez Krystyna Feldman
Informacje
Imię i nazwisko Rozalia Kiepska, Rozalia Kiepska-Kozłowska[1] Małolepsza[2], Kopeć[3]
Przydomek babka,
Rozalka ,
Pasożyt,
Kanalia,
Matołek

Rozalia Kiepska (Małolepsza) (ur. 13 sierpnia[4] 1901[4] lub 25 sierpnia[5] 1900[6], zm. 2005[7]) – postać fikcyjna, bohaterka komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich . W jej rolę wcielała się Krystyna Feldman.[8]

Biografia [edytuj]

Emerytka, matka Haliny Kiepskiej, teściowa Ferdynanda Kiepskiego, z którym nie żyła najlepiej m.in. z powodu oglądania telewizji. Była przez niego okradana z renty, lecz Ferdynand bardzo ją kochał, poświęcił nawet wygraną w lotto za cenę życia Rozalii[9]. Żarliwa katoliczka, należała do kółka różańcowego. Poruszała się na wózku inwalidzkim. Była fanką Koziołka Matołka i Radia Maryja. Według Mariana Paździocha, Rozalia za czasów PRL była tajną współpracowniczką SB, pod pseudonimem Kanalia[10].


Prawdopodobnie w żadnym z odcinków serialu nie pojawiła się informacja z jakiego powodu Babka nosiła nazwisko Kiepska, choć dla Ferdynanda Kiepskiego była jedynie teściową. W odcinku Siłaczka (151) przedstawia się jako Rozalia Małolepsza, natomiast w odcinku Doktor Śledzik i Mister Zgredzik (36) jako Rozalia Wspaniała.


Po śmierci aktorki wcielającej się w tę rolę, Krystyny Feldman, babka prawdopodobnie nie żyje również w serialu. Tak naprawdę w serialu ten fakt nie został przedstawiony, nie było też pogrzebu, ale mogą o tym świadczyć następujące fakty:

 • jej nieobecność w serialu,
 • Edzio nie przynosi jej renty,
 • jej zdjęcie, które wisi na równoległej ścianie drzwi do kuchni (lub na szafie, czy w pokoju), jest czarno-białe.[11]
 • nie ma w telewizji Koziołka Matołka

 

Przypisy

 1. Odcinek Czarny lulek
 2. Odcinek Siłaczka
 3. Odcinek Mamut (w odcinku nie było powiedziane wprost, że babka miała na nazwisko Kopeć, tylko że tak brzmiało panieńskie nazwisko Haliny)
 4. 4,0 4,1 odcinek Sto Lat
 5. odcinek Wio!
 6. W odcinku Klątwa Tutenchama (1999 rok) dziennikarka w podaje, że faraon uprowadził 99-letnią Rozalię Kiepską, z czego wynika, że urodziła się w 1901 roku
 7. Z serwisu filmpolski wynika, że ostatni odcinek, w którym wystąpiła Babka był odcinek Lista Mariana, wyprodukowany w 2005 roku
 8. Zrezygnowała po odcinku Stypa Mimo tego wystąpiła jeszcze w odcinkach Zaskórniak i Lista Mariana gościnnie.
 9. odcinekWio'
 10. odcinek Lista Mariana
 11. odcinek Flaszka niedopitka

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Waldemar Kiepski

środa, 11 sierpnia 2010 22:03

Waldemar Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Waldemar Kiepski
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Ostatni odcinek -
Grany przez Bartosz Żukowski
Informacje
Imię i nazwisko Waldemar Kiepski

Waldemar Kiepski (Walduś, Cyc) ur. 28 listopada 1972[1] lub 1978[2] – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego przez ATM i wyświetlanego od 1999 r. przez Telewizję Polsat i TV 4. W rolę wcielił się Bartosz Żukowski. Jego postać można było oglądać do 2004 roku.
Walduś ze względu na swoją niską inteligencję jest porównywany do Kelly Bundy z serialu Świat według Bundych. Waldek zagrał w 138 odcinkach serialu.

Biografia [edytuj]

Waldemar, w serialu zwykle nazywany Waldusiem lub Cycem (ten pseudonim odziedziczył po swoim ojcu w wigilię Bożego Narodzenia[3]), mieszka wraz ze swoją rodziną w jednej ze starych kamienic we Wrocławiu. Syn Haliny i Ferdynanda Kiepskich oraz brat Marioli. Rodzice chcieli aby był inżynierem. Cyc nie jest geniuszem. Z tego powodu miał problemy z ukończeniem szkoły zawodowej, jednak dzięki kuzynce Paździocha, która udzieliła mu korepetycji[4] prawdopodobnie udało mu się ukończyć szkołę (jednak tego nie dowiadujemy się w żadnym z odcinków). Jest nieśmiały, ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z dziewczynami. Swego czasu chciał być gwiazdą country, jednak ta działalność okazała się nieopłacalna[5]. Dnie z reguły spędza w domu pijąc piwo Mocny Full w towarzystwie swojego ojca. Często bierze też udział w jego oryginalnych pomysłach. Razem z nim ogląda mecze w telewizji oraz walczy z Babką Kiepską. Jest kibicem Śląska Wrocław. Często chodzi z kolegami na siłownię, intensywnie pracując nad swoją muskulaturą, oraz gra w piłkę nożną. Czyta czasopismo sportowe (dla panów) Muły. A także inne gazety dla panów, którymi wymienia się z Boczkiem[6] i Boryskiem[7]. Ma wielu przyjaciół m.in. Heńka, Kosmatego, Rope, Gonza i innych - rzadko występują w serialu. Jest przez nich nazywany Waldim.

Rodzina Waldka [edytuj]

Przypisy

 1. W odcinku Wio! Ferdek przeniósł się w czasie do 1973 roku. Waldek był wtedy niemowlakiem (miał około roczku). Rok urodzenia jest przybliżony.
 2. Odcinek Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje
 3. odc. Cicha noc
 4. odc. Pała czyli dwója
 5. Odcinek Kantry Kurde
 6. Odcinek Pała czyli dwója
 7. Odcinek Wolność przez duże W

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Mariola Kiepska

środa, 11 sierpnia 2010 22:02

Mariola Kiepska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skocz do: nawigacji, szukaj
Mariola Kiepska
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Barbara Mularczyk
Informacje
Imię i nazwisko Mariola Kiepska

Mariola Kiepska - (ur. 6 czerwca 1983 lub 1986 r.) - bohaterka polskiego komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. Córka Ferdka i Halinki Kiepskich i siostra Waldka.

Biografia [edytuj]

Postać jest karykaturą typowej polskiej nastolatki z ubogiej rodziny. Pomimo braku perspektyw, jest bardzo radosna i pomocna rodzinie. Choć często miewa humory, rzeczy małe sprawiają jej radość. Jako dziecko odznaczała się wielka urodą i pobożnością. Ksiądz proboszcz widział w niej zakonnicę. Nie lubi siedzieć w domu, woli chodzić po mieście z chłopakiem Łysym i bawić się na dyskotekach. Jak każda nastolatka ubiera się "trendy". Uważa również, że ojciec jest nienowoczesny. Nie lubi Waldka i nieco nie lubi Babki. Lubi muzykę rockową. Chwilowo pracowała w gazecie, jako modelka. Na sześćdziesiąte urodziny ojca kupiła mu matrioszkę z ukrytą w środku wódką.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Rodzina Kiepskich

środa, 11 sierpnia 2010 22:01

Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Ferdynand Kiepski
Andrzej Grabowski.jpg
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Andrzej Grabowski
Informacje
Imię i nazwisko Ferdynand Kiepski
Przydomek Jełop
Pijak
Kanalia
Ferduś
Kindybał
Gąsienica
Sknerus McKwacz
Specjalność picie alkoholu,
robienie wynalazków,
układanie piosenek,
wierszyków itd.

Ferdynand Kiepski (ur. 9 lipca 1950) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. W jego rolę wciela się Andrzej Grabowski. Odtwórcą roli Ferdka miał początkowo być Janusz Rewiński, ale znany satyryk, po przeczytaniu scenariuszów początkowych odcinków, odmówił[1]. Początkowo zgodnie ze scenariuszem Ferdynand Kiepski miał nosić imię Ludwik. Imię to nie podobało się jednak aktorowi Andrzejowi Grabowskiemu, zmienił je na Ferdynand, gdyż jak powiedział w jednym z wywiadów[potrzebne źródło], "był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski".

Spis treści

[ukryj]
//<![CDATA[ if(window.showTocToggle){var tocShowText="pokaż";var tocHideText="ukryj";showTocToggle();}//]]>

Biografia [edytuj]

Ferdynand Kiepski, w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, jest główną postacią w serialu oraz głową rodziny Kiepskich. Po swoim stryjecznym dziadku posiada korzenie niemieckie. Mieszka wraz ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 (Zmienionej na "Kastratów trzech/4") we Wrocławiu. Jego żona to Halina, syn - Walduś i córka - Mariolka. W domu mieszka jeszcze Babka Rozalia, teściowa Ferdynanda, której główny bohater próbuje zwykle ukraść rentę i lubi dokuczać (z wzajemnością). Pomimo wszystkich zgrzytów i perypetii, Ferdek bardzo kocha swoją rodzinę - dla Waldusia jest gotowy zrobić wszystko, również Mariola (choć nie wie, czy jego) jest przez ojca bardzo kochana, zaś dla swojej żony Haliny jest gotów iść do pośredniaka! [2]. Kiepski dba również o babkę, dla której gotów był poświęcić 5 000 000 zł. Dla babki gotów też był wejść do piekła, by ją ratować (odc. Lucyferdek) [3]

Ferdek jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy. Jego żona zwykle pyta go: A w pośredniaku byłeś?, na co Ferdek zwykle odpowiada, że: W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem . Kolejnym dowodem na lenistwo Ferdka jest ciągle zadawane pytanie: Jak się nie narobić, a zarobić?. Na co dzień zajmuje się oglądaniem telewizji, głównie piłki nożnej i programów informacyjnych, grą w totolotka, jedzeniem słonych paluszków, piciem alkoholu, najczęściej piwa Mocny Full i wódki oraz paleniem papierosów marki Kiepy. Jest kibicem Śląska Wrocław[4]. Chociaż Ferdynand nie jest skory do stałej pracy to jednak w wielu odcinkach "rozkręca" swój własny biznes. Jednak, w wyniku jego nieporadności i komicznych zbiegów okoliczności, nigdy nie udaje mu się osiągnąć sukcesu i dalej trwa w swej beznadziejnej egzystencji.

Jego kompani do picia to Waldek (syn) oraz dwaj sąsiedzi - Arnold Boczek oraz Marian Paździoch. Z resztą sąsiadów stara się utrzymywać pozytywne stosunki. Zagrał główną rolę w filmie 'Dziecko z kapusty' . Kontaktował się z biskupem Piecykiem na temat zająca wielkanocnego .

Przeszłość [edytuj]

W młodości był nazywany Cycem, przydomek ten odziedziczył również jego syn.[5]

W czasach PRL Ferdek przez piętnaście lat sprzedawał wodę sodową z przewoźnego saturatora (jak sam mówi: "Ludzi spragnionych wodą żem poił, a nierzadko wodą ze sokiem") przy ulicy Świdnickiej. Wówczas poczęstował nią I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, od którego otrzymał bukiet biało-czerwonych goździków i butelkę gruzińskiego koniaku marki "Kurdenawardze"[6]. Został także przez niego nazwany "wzorem człowieka pracy".

Najprawdopodobniej działał w podziemiu politycznym – brał udział w odbijaniu na powielaczu gazetki opozycyjnej[7]. Jednakże kwestia przynależności Ferdka do "Solidarności" jest niejasna. W jednym z odcinków Halinka stwierdza, że Ferdek do niej nie należał, czemu on nie zaprzecza[8]. Jednak niekiedy sam twierdzi, że należał[9].

Według swojej opowieści, Urodził się jako III syn "Semuttaikipy" w Zachodniej części delty Nilu. Nazywał się "Sinue Isztar Aszirad Amon Tutan Elenor Suarel Ibrachim". Budował piramidę dla "Mnemotypa IV" i jego żony "Fernetetete". Podczas budowy złorzeczył faraonowi, przez co został skazany przez niego na wieczne bezrobocie[10].

Według Mariana Paździocha, Ferdek za czasów PRL był tajnym współpracownikiem SB, pod pseudonimem Laczek[11].

W PRLu Ferdynand odbył służbę w wojskach pancernych Ludowego Wojska Polskiego.[12]

Ze swoją żoną Haliną ożenił się 13 sierpnia 1975 r.[13]

Rodzina [edytuj]

 • Halina, żona
 • Rozalia, teściowa (babka)
 • Walduś, syn
 • Mariolka, córka
 • wujek Władek
 • Ciotka Ludka

Przypisy

 1. Nie odnaleziono strony - platforma Tivi.pl TiVi - Platforma Telewizyjna
 2. Odcinek Wszystko dla ciebie
 3. Odcinek Wio
 4. odcinek Doktor Śledzik i mister Zgredzik
 5. odcinki Chłopaki OKEJ, Cicha noc
 6. Odcinek Puste butle
 7. odcinek Puste butle
 8. odcinek Ferdynand K
 9. odcinek Zły Boczek
 10. odcinek Syn Nilu
 11. odcinek Lista Mariana
 12. odcinek W kamasze
 13. odcinek Sto lat
Wikicytaty
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Ferdynand Kiepski

Linki zewnętrzne [edytuj]


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  5 172  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Paździoch,Paździochowa Kiepski,Kiepscy Boczek,Boczkowie

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 5172

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Gwiazdy

Pytamy.pl